Pogácsa recept élesztő nélkül. Gyors, egyszerű és könnyű. Vajjal, sajttal, sütőporral, az elkészítés lépéseinek részletes leírásával.
Nem kell még hajtogatni vagy keleszteni sem, csak összegyúrjuk a tésztát, kiszaggatjuk, s már mehet is be a sütőbe.
Először megnézzük, hogyan lehet könnyen és egyszerűen elkészíteni a pogácsát élesztő nélkül. Majd megnézzük azt is, mire érdemes odafigyelni az elkészítés során. S hogyan lehet elkészíteni élesztő nélkül a hatogatott pogácsát.
Pogácsa recept élesztő nélkül
Eszközök
- Sajtreszelő
- Nagyobb keverőtál
- Gyúródeszka
- Sodrófa
- Pogácsaszaggató (3-4 centi átmérőjű)
- Nagyobb tepsi
A pogácsa hozzávalói
A pogácsa tésztájához
- 10 dkg sajt
- 30 dkg finomliszt
- 15 dkg vaj
- 1 teáskanál sütőpor (fél csomag)
- 1 teáskanál só
- 4 evőkanál tejföl
A pogácsa kisütéséhez
- 1 darab tojás (felverve)
- 3-5 dkg sajt
- vaj (a tepsi megkenéséhez)
- finomliszt (a tepsi bevonásához)
A pogácsa elkészítés lépései
- Az első és legfontosabb lépés a sütő bekapcsolása 180 °C-ra.Ez azért fontos, hogy a kiszaggatott pogácsákat már az előmelegített sütőbe tudjuk betenni.
A pogácsatészta elkészítése
- A sajtot kislyukú reszelőn lereszeljük.
- A vajat és a lisztet egy keverőtálban először alaposan elmorzsoljuk.Cél az, hogy a lisztben a vajat egyenletesen eloszlassuk, s a liszt mindenhol egy picit nedvessé váljon a vajtól.
- Ezután hozzáadjuk a vajas liszthez a sütőport, a sót, a lereszelt sajtot és a tejfölt.
- Majd az egészet jól összedolgozzuk és rendesen átgyúrjuk, hogy egy homogén keltésztára hasonlítson a végeredmény.
A pogácsatészta kiszaggatása
- A pogácsatésztát, miután elkészült, meglisztezett gyúródeszkán sodrófával ujjnyi vastagra kinyújtjuk.
- A pogácsaszaggatót először a lisztbe mártjuk, majd utána a tészta szélétől kezdődően kör alakú pogácsákat szaggatunk ki a tésztából.Minden egyes szaggatás előtt belemártva a szaggatót a lisztbe (hogy ne ragadjon hozzá a szaggató a tésztához).
- Igyekezzünk a kiszaggatott köröket úgy elhelyezni a tésztában, hogy azok "érintkezzenek", mert így marad ki a legkevesebb tészta a szaggatás során.
- A kimaradó tésztát a végén gyúrjuk össze, s a sodrófával nyújtsuk ki hosszúkásra, tenyérnyi szélesre és ujjnyi vastagra.
- A kinyújtott tésztát vágjuk fel 3 részre hosszába (egy lisztbe mártott éles kés segítségével) úgy, hogy az egyik végén egyben maradjon a tészta.Hasonlóan a haj fonásához, csináljunk a kimaradt pogácsa tésztából egy kicsi "kalácsot".
A pogácsa kisütése
- A tepsit megkenjük vajjal, úgy, hogy a tepsit vékonyan de mindenhol befedje.Majd a megvajazott tepsihez kevés lisztet adunk, s a lisztet rázogatással eloszlatva befedjük a vajat mindenhol.
- Ezután a már kiszaggatott pogácsákat sorokba és oszlopokba rendezve belehelyezzük a tepsibe úgy,hogy annyi helyet hagyunk közöttük, hogy a pogácsák közé még legalább egy másik is beférhessen.(Ez azért szükséges, hogy a pogácsák sülés közben meg tudjanak könnyedén dagadni, s ne ragadjon össze az egész.)
- Legvégül a kimaradt tésztából készített "kalácsot" is beletesszük a tepsibe.
- Ezután a pogácsák és a "kalács" tetejét megkenjük a felvert tojással, s a pogácsákat megszórjuk kevés reszeltsajttal.
- Majd mehet a tepsi egyből bele a 180 °C-ra előmelegített sütőbe.A pogácsa akkor kész, ha a teteje sötétbarnára sült.
Tippek és tanácsok az élesztő nélküli pogácsa recepthez
A fenti élesztő nélküli pogácsa recept gyors és egyszerű, de van pár fontos pont, amire érdemes odafigyelni.
A legfontosabb, hogy az igazán finom pogácsa minőségi alapanyagokból készül. Ezért a pogácsatészta elkészítése során a lisztet sokan átszitálják az elején, hogy az esetleges összetapadt részeket eltávolítsák.
Másrészt a jó pogácsa tésztája elképzelhetetlen elegendő mennyiségű zsiradék nélkül. Ha a receptben a vajat margarinra cseréljük, azzal csökken a tésztához hozzáadott zsiradék mennyisége, s az egész tészta vizesebb lesz. Amitől a kisült pogácsa tésztája nyers hatásúvá válhat.
A fontos pont a megfelelő sajt kiválasztása is. Használhatunk hozzá akár trappista sajtot is, de arra mindenképp figyeljünk, hogy a gyorsérlelt sajtok is túl sok vizet tartalmaznak, amitől a pogácsatészta állaga megint csak rosszabb lesz.
Ami még sokaknál gond lehet, hogy nincs alaposan átgyúrva a tészta. Aminek egyenes következménye, hogy a sütés közben a tészta nem egyenletesen fog feljönni, hanem valahol jobban, valahol meg kevésbé. Amitől a pogácsák „eldőlnek”.
Ha a pogácsa tésztáját tömörnek szoktuk meg (s nem annyira lágynak, mint amilyen ettől a recepttől lesz), akkor érdemes a fenti receptben a tejföl helyett 2 tojást pluszban felverni egy deci tejjel, s azzal bevinni a megfelelő mennyiségű folyadékot a tésztába. A tojástól masszívabb lesz a kisült pogácsa tésztája.
A pogácsa kiszaggatása
Amikor a szaggatáshoz kinyújtjuk a tésztát, játszatunk a tészta vastagságával. Alapvetően ujjnyi, 2-3 centi vastagra nyújtjuk ki a pogácsa tésztát, de ha magasabb pogácsákat szeretnénk, akár 4 cm magas is lehet a kinyújtott tészta.
A magasabb tészta természetszerűleg kisebb számú pogácsát fog eredményezni, viszont ennek fejébe kisebb tepsibe is elfér majd.
Ha több eltérő méretű pogácsaszaggatónk van, a magasabb pogácsához inkább nagyobb átmérőjű szaggatót válasszunk.
Az nagyon furán hat, mikor a kis méretű (2-3 centis) szaggatóval kiszaggatott pogácsa megnő 3-4 centi vastagra, s közben 6-8 centi magasan ágaskodik. A 4 cm vastag tésztához inkább válasszunk egy 5 vagy egy 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatót.
S pont ennek megfelelően, ha például ballagásra a tarisznyába készítünk pogácsákat, nyugodtan nyújtsuk ki a tésztát akár másfél-két centi vastagra, s szaggassuk ki a 2 cm-es pogácsaszaggatóval. Gyönyörű gyűszűnyi pogácsákat fogunk kapni, amiből 2-3 pogácsa is simán belekerülhet a tarisznyába, nem lesz tőle nehéz, nem fogja a tarisznyát eldeformálni.
Ha szeretjük, a kiszaggatott pogácsa tetejére a tojással való megkenés után tehetünk a sajt mellé kevés őrölt köményt, esteleg borsot vagy szezámmagot is.
De sokan szeretik csak simán berácsozni a pogácsa tetejét, s a tojáson kívül mást nem is tesznek a pogácsa tetejére.
Ha nem akarunk bíbelődni a tepsi kivajazásával és belisztezésével, a sütőpapírt téve a tepsi aljára is elkerülhetjük a pogácsák leragadását.
Hajtogatott pogácsa élesztő nélkül
Sokan azért szeretik a pogácsát élesztő nélkül elkészíteni, mert gyorsan megvan, hiszen nem kell keleszteni. S hasonló okokból nem szokták hajtogatni sem.
Aki viszont az élesztőt elkerülendő készíti a pogácsát sütőporral, annak itt van pár gondolat a pogácsatészta hajtogatásáról.
A hajtogatás legfontosabb alapelve, hogy csak hideg tésztával érdemes csinálni. Ami maximum 10-15 fokot jelent.
Ezt első lépésben úgy érhetjük el, hogy a tészta összegyúrása és a hajtogatások között a tésztát minimum 15-20 percre hűtőbe vagy hideg spejzben rakjuk.
A hajtogatások során a tésztát minden egyes alkalommal kinyújtjuk ujjnyi vastagra, s nagyjából 3 részre osztva hosszába és keresztbe is összehajtjuk, mint egy paplant:
- Az alulról a tészta harmadát felhajtjuk a tészta kétharmadáig;
- Ezután a felső részt ráhajtjuk az alatta lévő 2 rétegre;
- Ezután a baloldalról a tészta harmadát jobbra hajtjuk a tészta kétharmadáig;
- S végül a jobb oldali részt aláhajtjuk a baloldali és a középső rétegnek.
Ezután egyből tegyük be a tésztát a hűtőbe, hogy ne melegedjen fel a tészta (mert akkor a rétegek összefolynak, s nem fognak a sülés után szétválni).
Ezzel összesen 9 réteget hozunk létre a tésztában egy hajtogatással. Ami 3 hajtogatási sorozattal összesen 27.
Amikor a harmadik hajtogatással is végeztünk, kiszaggatás előtt mindenképpen még egyszer tegyük be a hűvösre a tésztát, hogy a szaggatás során se melegedjen fel a tészta. (Tehát összesen 4 x 15-20 percet lesz a hűtőben a hajtogatás előtt, azok között és utána.)
Majd a szaggatás előtt is nyújtsuk ki a tésztát, s amilyen gyorsan csak lehet, szaggassuk ki a pogácsát, kenjük és szórjuk meg a recept szerint, s menjen be a sütőbe minél hamarabb.
A sütőben már nehezen fognak a rétegek összetapadni, mert a hírtelen felmelegedő tésztában fejlődő vízgőz, illetve az sütőporból termelődő gázok a rétegeket el fogják egymástól távolítani.
Ha szeretjük, a szaggatás előtt a pogácsatészta tetejét megszórhatjuk kevés őrölt köménymaggal is.